Hymna TCP‏  
text, hudba, spev pani Silvia Victoria Regia
Vítajte na našej internetovej stránke!
utorok, 02 jún 2015 13:54

Hľadajte úspech v druhej kariére

Raz som dostala otázku, či sa dá vôbec ešte v niečom podnikať, keď je už všetko vymyslené. No určite sa dá! Ako príklad uvádzam ženu, ktorá začala spolu s bezdomovcami opravovať starý nábytok, ktorý ľudia vyhodili ku kontajnerom. Bezdomovcom poskytla ubytovanie a stravu a staré "haraburdie" v kôlni pri dome sa postupne menilo na pekné starožitné predmety. Dnes táto žena má prekrásny obchod so starožitným nábytkom a vo svojom podnikaní je veľmi úspešná. A takýchto príkladov je veľa. Rôznorodosť nápadov je neuveriteľná. Najlepšie je uvažovať o niečom, čo sa v našom okolí nenachádza alebo čo bude iné, osobité.  Tieto možnosti sú vo všetkých oblastiach.  Najdôležitejšie však je, aby sme počúvali sami seba a nápady, ktoré nám skrsnú v hlave, realizovali.

Jedným z mojich snov bolo zriadiť si strednú školu podľa svojich predstáv. Školu som zriadila v roku 1993, a to v období, kedy sa na školách  prestal vyučovať ruský jazyk. Ja som ho začala učiť opäť, ba som k nemu pridala aj iné slovanské jazyky v kombinácii s ďalšími neslovanskými jazykmi. A čuduj sa svete, najväčšiu skupinu tvorili študenti, ktorí mali záujem o ruštinu. I ďalšie vzdelávacie programy som nastavila tak, aby sa odlišovali od iných stredných škôl, ktorých je veľa. O niekoľko mesiacov budeme mať 22 rokov. My sme však ostali iný a stále hľadáme cesty, aby sme naplnili náš slogan "Celkom iná škola". A viete, kedy som školu zriadila? Odpoviem Vám, keď som mala  52 rokov. A tu je presvedčivý dôkaz o tom, že nikdy nie je neskoro začať znova. A ešte jednu vec si treba uvedomiť, zmena v našom živote príde len vtedy, ak sme pripravení a odhodlaní urobiť niečo pre seba. Náš svet sa zmenil, už nie sme nútení v našom živote vykonávať tú istú prácu a častokrát až v zrelšom veku zistíme, čo skutočne chceme a čo by sme skutočne radi robili. na svete je mnoho úspešných ľudí a mnohí z nich začínali aj niekoľkokrát odznovu. Mnohokrát sú impulzom pre nový začiatok práve ťažké obdobia v živote človeka. Ak človek nebude len nariekať nad "rozliatym mliekom" a začne rozmýšľať, nápady nečakane prídu. Pasivita ešte nikoho ku šťastiu nepriviedla.

A či ešte existuje priestor pre nové nápady na podnikanie? V úvode som napísala, že existuje. Predovšetkým je treba využiť svoj potenciál, či už svoju záhradu napr. na pestovanie byliniek, či nadbytočný priestor v dome na tvorivú dielňu pre deti alebo na praktické kurzy pre matky s deťmi, či už na výrobu bábik, či už na sprostredkovávanie remeselníkov, či už fotoateliér pre malé deti.

Nápady sa však nedajú vynútiť. Rozhodne je sa treba zamyslieť nad tým, čo vieme, kde sú naše silné stránky, čo nás zaujíma a čo by sme robili lepšie ako tí druhí. Šance máme vždy, len ich treba využiť.

Elvíra Chadimová

Prezidentka OZ TCP

pondelok, 11 máj 2015 09:05

S rizikom treba počítať

Často sa ma pýtajú, či aj moje podnikanie obnášalo riziká a či som vedela, že im budem musieť čeliť. Priznám sa, že spočiatku, keď som začala pracovať s myšlienkou, že sa pustím do podnikania, som nad nimi ani nerozmýšľala. Keď sa však, a to hneď na začiatku riziko objavilo, a bolo to nie jedno, tak som začala uvažovať, že sa toho môjho výmyslu radšej vzdám. A v čom to prvé riziko spočívalo? No boli to samozrejme financie. Svoje peniaze som nemala, a tak  prichádzala do úvahy jedine pôžička z banky. Získať úver v deväťdesiatych rokoch nebol až taký problém, len vyvstala otázka, či ho budem vedieť splácať. Tisíckrát som si všetko preratúvala a stále mi vychádzalo, že sa to musí podariť, že to musí výjsť. Musím si však získať klientelu a vlastne v tom momente som si aj uvedomila, že nič nebude pre mňa dôležitejšie a že práve klient bude mojím najväčším bohatstvom, a nie môj nápad, moje know-how.

A rizík pribúdalo a riziká sú stále. Aj o tom celé podnikanie je. Čo je však treba urobiť? V prvom rade je treba každé riziko minimalizovať, a to sa nám podarí len vtedy, ak  budeme svojmu nápadu veriť, ak využijeme všetky svoje zručnosti.

Nikdy si nemyslite, že rizík sa obávate len vy a že len vy mávate pocit strachu.

Riziko však nikdy nepodceňujte! Najlepšie je si riziká rozložiť, aby nám neprerástli nad hlavu. Ak chcete začať podnikať, tak si nikdy nevymýšľajte pre budúcnosť. Nepracujte na nápadoch, ktoré si vyžadujú veľa finančných prostriedkov. Neignorujte však príležitosti, ktoré sa vám naskytajú.

V prvom rade si nájdite vhodný trh pre vašu službu alebo produkt. Nikdy nezabúdajte na kvalitu, na exkluzivitu a na svojho zákazníka.
 
A napokon, riziko, či sa do podnikania pustiť alebo nie, si overte vopred. Otestujte sa, či máte dostatok kompetencií, či vás zvolená práca bude baviť, či vás vo vašom rozhodnutí podporí vaše najbližšie okolie.

A keď v tomto teste obstojíte, tak sa neobávajte s podnikaním začať. Len jedno si však uvedomte, riziká budú pretrvávať.

Elvíra Chadimová

Prezidentka OZ TCP

pondelok, 13 apríl 2015 18:46

Skutočný začiatok = 80% úspech

Máte zaujímavý a inovatívny nápad? Tak ho využite a začnite. Štát vám sľubuje pomoc. Založíte si zjednodušenú akciovú spoločnosť a bude vás to stáť len 1,- Euro. Ministerstvo financií avizovalo, že aj touto formou chce pomôcť tým, ktorí prichádzajú na trh s inovatívnymi nápadmi pri produktoch alebo službách. Ide teda o start-upy, teda o to, čo vo svete nie je ničím novým.

Zlepší však táto forma pomoci podnikateľské prostredie na Slovensku?  Všetci podnikatelia na Slovensku veľmi dobre vedia, že v celkovom zlepšovaní kvality podnikateľského prostredia máme čo doháňať. V rebríčku konkurencieschopnosti sme na 78. mieste a už 7. rok za sebou sa pozícia Slovenska zhoršuje.

Vidí preto vláda v týchto nových formách pomoci, najmä v start-upoch, východisko z tejto neutešenej situácie?

V mnohých krajinách vlády podporujú malé firmy, ktoré, ako je známe, zamestnávajú veľké percento ľudí a napomáhajú tak riešiť nezamestnanosť.

Napriek súčasnému stavu podnikateľského prostredia sú naši malí a strední podnikatelia neustálymi optimistami. Dennodenne bojujú s rôznymi prekážkami a navyše i s rôznymi „inováciami“ zo strany štátu.

Pri tejto úvahe som si spomenula na slová známej spisovateľky May Angel, ktorá úžasným spôsobom popísala svoju cestu k úspechu. Jej slová „Naučila som sa, že nech sa stane čokoľvek, a nech sa to zdá dnes akokoľvek strašné, život ide ďalej a zajtrajšok bude lepší ako dnešok. Naučila som sa, že o človeku akým vlastne je, vypovedá to, ako sa správa v troch situáciách: v daždivom dni, keď stratí batožinu a keď musí rozmotať zamotané vianočné svietidlá. Naučila som sa, že každý deň by som mala natiahnuť ruku a niekoho sa dotknúť. Naučila som sa, že ľudia zabudnú na to, čo ste povedali, zabudnú na to, čo ste urobili, ale nikdy nezabudnú, ako sa s vami cítili.“

Platí to aj pre nás? Určite áno pre nás podnikateľky alebo pre vás, ktoré sa chystáte podnikať. Vašim najväčším bohatstvom bude váš klient. Nikdy nesmiete zabudnúť, že 20% vašej klientely vám zabezpečí 80% príjem, ale to len vtedy, keď sa u vás a s vami cítiť dobre, keď im splníte ich túžby, a najlepšie už pred tým, než ich sami vyslovia.

Ak máte teda nápad, začnite ho realizovať a možno budete môcť pre váš nápad využiť opatrenia na podporu start-upov. A ak nie, aj tak začnite, lebo len reálny začiatok vám je garanciou 80% úspechu.

Elvíra Chadimová

prezidentka OZ TCP

piatok, 27 marec 2015 15:23

Zmeňte svoj život

Denne dostávam maily, v ktorých sa ma pýtate, ako začať, a dakedy i s otázkou „Chcem podnikať, ale zatiaľ neviem, v čom by som mala podnikať“.

Milé dámy, najdôležitejšia je myšlienka, nápad. Stačí sa poobzerať okolo seba, a zrazu zistíte, čo všetko na trhu chýba alebo, čo nie je také, ako by ste si vy predstavovali. Netvrdím, že nápady padajú z neba. Niekedy nevieme ani ako, a nápad je tu. Treba len fantázii ponechať voľný priestor. Máme veľké množstvo príkladov, kedy z takéhoto „fantazírovania“ vznikol nápad, ktorý prerástol do veľkého biznisu. Iste sa rozpomeniete na Ruth Handlerovú, ktorá ako prvá zhotovila prvú bábiku s prsiami a dlhými nohami. Bábika Barbie sa napokon stala prototypom pre najväčšiu hračkársku firmu na svete Mattel Toy Company.

Ja som to mala pred 25 rokmi jednoduchšie. Na súkromnom trhu nebolo nič, lebo neexistoval. Chýbalo tu toho veľa, a tak môj nápad ísť podnikať vydesil najmä moju rodinu. Ja som však už bola presvedčená, že sa nedám odradiť, a jednoducho do toho idem. Práca, ktorú som vykonávala sa mi zdala jednotvárna, ba dakedy až nudná.

A tak som sa do toho pustila. Prvé čo som si uvedomila, aj to len intuitívne, bolo, že môžem začať len v tom, čomu rozumiem. Zobrala som do ruky pero a zošit a do neho som si začala písať, čo všetko budem potrebovať, aby som vôbec mohla svoju myšlienku realizovať. Moje nadšenie začalo upadať, lebo zrazu som zistila, že toho nie je málo. A napokon bol predo mnou ten najväčší otáznik: Uživí ma to? A tak som toto moje rozhodnutie začala analyzovať do detailov. Čoraz výraznejšie sa začali prejavovať riziká súvisiace s mojím rozhodnutím. K tým najvážnejším patrilo jednak  moje osobné riziko. Opustím celkom dobré zamestnanie, podporí môj nápad manžel i ostatná rodina. Budem mať dosť času na deti?

Ďalším rizikom bola úvaha nad tým, či dokážem všetko zorganizovať tak, aby som získala klientelu. To znamenalo predovšetkým zabezpečiť si materiálno-technické vybavenie, kvalifikovaných učiteľov, a predovšetkým vytvoriť novú metodiku výučby cudzích jazykov, vypracovať nové učebné plány. A veľkým otazníkom bolo, ako si vlastne klientelu získam, a či vôbec s týmto svojím nápadom na trhu uspejem.

Všetko to boli vážne otázky, ale stále vo mne prevládal pocit, že chcem robiť niečo, čo ma bude tešiť, a tak som svoj nápad nezmietla zo stola a pustila sa do boja. Začala sa moja druhá kariéra.

Môj pracovný zošit sa začal napĺňať číslami, menami, zoznamom vybavenia učební, návrhmi na inzeráty a mnohými ďalšími poznámkami.

Bol to môj prvý biznis plán, taký celkom jednoduchý, amatérsky.

A čo sa týka vás, ak už viete, že chcete zmeniť svoj život a máte nápad, rozložte si riziká. Nikdy ich neriešte v jednom balíku.

Úspešnosť vášho podnikania bude závisieť od vami vypracovaného biznis plánu, a my vám s tým pomôžeme.

Elvíra Chadimová

prezidentka OZ TCP

štvrtok, 26 marec 2015 11:28

Aj takto nás podnikateľky vidia muži

Nedávno ma veľmi pobavil jeden pán minister, keď skonštatoval, že ženy to majú predsa v podnikaní veľmi jednoduché. Usmejú sa, a obchod je vo vrecku!

Neviem, kde to tak funguje, ale určite nie na Slovensku. Možno to myslel žartovne, a možno už žije v iných dimenziách.

My, ktoré podnikáme, vieme, že to také jednoduché vôbec nie je. Vieme, že je to neustály boj o zákazníka, že sú to dlhé hodiny namáhavej práce, že nás okrem toho neustále kvári nie práve najlepšie podnikateľské prostredie (neustále zmeny v zákonoch, zlá vymožiteľnosť práva, zbytočná byrokracia súvisiaca so častokrát zbytočným administratívnym zaťažením, ktoré mnohokrát súvisí s ďalším finančným zaťažením). Napriek tomu sa nevzdávame a bojujeme ďalej. Každé naše podnikanie je ako naše dieťa, oveľa obozretnejšie vstupujeme do rizík, a čo nám ku cti neslúži, je, že sa nevieme upriamiť na rozvoj našej firmy, nášho podnikania.

Je známe, že ženy oveľa radšej učia ako muži, len akosi to pomalšie vedia aplikovať do praxe.

Mnohé z nás sme navštívili veľa kurzov, školení, prečítali mnoho kníh od svetoznámych autorov, avšak mnohé poznatky z rôznych tém nie je možné u nás aplikovať. Naše prostredie je iné, spoločnosť sa mení, a tak nemôžeme počítať s tým, že to u nás funguje ako v Amerike.

Je pre nás preto veľmi dôležité nájsť si vlastnú cestu a z preštudovaného si vybrať to, čo nám pomôže.

V našich príspevkoch sa preto budeme zameriavať na také témy, ktoré nám otvára náš každodenný podnikateľský život. Čerpať budeme z našich skúseností, z úspešných aktivít a z osvedčených metód, ktoré vedú k dosiahnutiu úspechu.

Sledujte nás a my sa Vám budeme prihovárať raz týždenne a na Vaše otázky Vám budeme odpovedať priebežne.

Milé dámy, ak chcete urobiť v živote zmeny, musíte počítať stým, že musíte podstúpiť aj riziká!

Elvíra Chadimová

prezidentka OZ TCP

Upozornenie

Všetky články na tomto blogu sú chránené zákonom č. 618/2003 Z.z. o autorských právach v platnom znení. Akékoľvek publikovanie, kopírovanie alebo šírenie bez predchádzajúceho súhlasu autora je trestné v zmysle § 283 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v platnom znení.